Czym się różni masaż sportowy od masażu klasycznego?

Takie oto pytanie spotkało mnie wczoraj. Postanowiłem odpowiedzieć na nie na forum, ponieważ sprawa jest niejasna, a klient błądzi …

Masaż sportowy jest przeznaczony przede wszystkim dla sportowców! Ha, nie prawda, ale tak większość myśli :) Panuje również powszechne przekonanie, że masaż ten jest masażem o bardzo silnym bodźcu, wręcz będzie bolał, a efektem tego masażu będzie ból po nim, trwający jeszcze jeden, dwa dni po jego wykonaniu.

Masaż sportowy, przede wszystkim, jest przeznaczony dla sportowców, ale też dla osób na przykład ciężko pracujących fizycznie. Z samego założenia, jest masażem, który nie występuje skutecznie w pojedynczym zabiegu, więc zazwyczaj powinno się decydować na serię – wtedy można uzyskać efekt terapeutyczny takiego zabiegu.

Techniki w nim stosowane, istotnie są wykonywane z większą siłą, ale tylko dlatego, że zazwyczaj mamy do czynienia z osobą o bardzo dobrej muskulaturze. U osób szczupłych (na przykład niektórzy szachiści, czy informatycy), masaż będzie wykonywany odpowiednio do otłuszczenia i umięśnienia.

Warunek jest jeden – za bardzo boleć nie powinno! Na czym więc polega jego fenomen?

Na serii i odpowiednim czasie wykonania. Dzieli się go na masaż trwający w cyklu przygotowawczym do zawodów, na masaż w okresie między zawodami sportowymi, na masaż bezpośrednio przed zawodami (pobudzający), bądź też regeneracyjny po zawodach, czy też podtrzymujący, itp., każdy masażysta dzieli go, wg swojego doświadczenia i potrzeby zawodników.

Masaż sportowy jest też inny pod względem miejsc masowanych. W każdej dyscyplinie sportowej masuje się głównie mięśnie najbardziej przeciążone wysiłkiem (ale nie tylko). I tak, masaż dla kolarza, będzie obejmował przede wszystkim nogi (łydki i uda z przodu), plecy całe, ramiona, ręce i dłonie. U hokeisty będzie trochę inaczej. Jeszcze inaczej u biegacza. Efekt w tym przypadku zależy od doświadczenia masażysty.

Jeżeli tak, to pewno zadajecie sobie pytanie – dlaczego często widzimy pozycję „masaż sportowy” w SPA? W miejscu, do którego przychodzimy raz na jakiś czas. Przecież tam serię bierze się rzadko!

Definicja masażu sportowego w SPA jest trochę inna, a wynika ona ze specyfikacji miejsca. I tutaj właśnie, powszechnie panujące przeświadczenia mają uzasadnienie. Dlaczego tak jest? Ano, masaż klasyczny jest w stanie wykonać każdy masażysta, wręcz tego uczy się najpierw. Ale przychodzi Pan, który podobnie jak ja, waży ze 120 kg i ma obwód w udzie 60 cm. Podnosi ciężary. Nie chce serii masaży, ale chce masaż mocny, dlatego, że jest duży i chciałby go odczuć na sobie. „Głaskania nie lubi”.

Tutaj, dla tego Pana, sprzedaje się masaż sportowy, dlatego że:

– jakby z automatu, masaż taki wykonuje mężczyzna,

– masaż ma być dużo mocniejszym zabiegiem niż standardowy masaż, więc powinien więcej kosztować – słuszne uzasadnienie. Aby wyróżnić go w cenniku, zaczęto posługiwać się definicją masażu sportowego.

U profesjonalnego fizjoterapeuty masaż sportowy będzie zupełnie innym zabiegiem niż w SPA. 

Dlatego też, często, wybór pomiędzy masażem sportowym a masażem klasycznym jest determinowany siłą wykonywania zabiegu. Błędnie, ale wygodniej, zarówno dla klienta SPA, jak i obsługi takiego miejsca – po prostu łatwiej to odróżnić w ofercie i wytłumaczyć klientowi.

A TERAZ MASAŻ KLASYCZNY!

Czego się można po nim spodziewać? Przyjemności, braku bólu podczas zabiegu, ale możliwe pojawienie się bólu po nim, nawet do 48 godzin (u osób, które nigdy nie były masowane).

Zabieg polecany dla osób z bólem pleców przewlekłym/przemęczeniowym. Często poleca się wykonać zabieg całego ciała, ponieważ wówczas oddziałujemy na większość mięśni, ich powięzi, uzyskując tym samym rozluźnienie globalne. Dlaczego rozluźnienie? Masaż ma na celu przede wszystkim rozluźnić mięśnie, przez co zwiększa ich sprężystość, koryguje ustawienia powierzchni stawowych w kręgosłupie, ale nie tylko, odżywia mięśnie i istotnie działa przeciwbólowo.

W przeciwieństwie do masażu sportowego, może być wykonany jako pojedynczy zabieg i zazwyczaj już po pierwszym jego wykonaniu obserwujemy pozytywne jego efekty (choć tutaj jest to zróżnicowane osobniczo.

Mam nadzieję, że ta krótka seria informacji pomogła :)

Chcesz wiedzieć, ile u nas kosztuje taki zabieg? Zapraszam na stronę:

http://wolski-fizjoterapia.pl/cennik/